Menu

Co to znaczy być adwokatem?

3 października 2015 - Adwokat
Co to znaczy być adwokatem?

Nie da się zataić, że w współczesnych czasach zawód adwokata zyskuje na popularności. Społeczeństwo wiecznie potrzebuje porad prawnych i pomocy w różnorakich zagadnieniach, których nie rozumie w danych przepisach i wtedy naturalnie z pomocą przybywa im adwokat. Nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby takie porady mógł udzielać magister studiów prawniczych. Co więcej, w wielu miastach w Polsce porad prawnych udzielają ludzie, którzy nie pozyskali do tej pory tytułu adwokata, są to radcy prawni.

Do sedna

Jednak teraz przejdźmy do sedna, czyli co dokładnie trzeba uczynić, by móc tytułować siebie adwokatem? Otóż przede wszystkim są to pięcioletnie studia magisterskie na kierunku prawa, w następnej kolejności parę lat praktyki jako aplikant. Nie możemy też zapominać o egzaminie na finał studiów, który będzie uwierzytelniał zdobytą wiedzę. Dopiero po tym wszystkim możesz się zatytułować adwokatem, niemniej jednak jest to najwcześniej w wieku 29-30 lat, czyli może się wydawać rzeczywiście sporo czasu.

Kim zatem jest osoba, jaka skończyła zaledwie studia prawnicze? Jest to radca prawny, który jak w największym stopniu może również świadczyć pomoc prawną i nie brakuje w miastach takich właśnie kancelarii. Aczkolwiek jednak, należałoby w tym miejscu podkreślić fakt, że takie osoby nie są członkami Izby Adwokackiej. Tego rodzaju prawnicy mogą również reprezentować bez większych kłopotów swoich klientów przed obliczem sądu.

Po co wobec tego starać się o tytuł adwokata, gdy z uprawnieniami radcy prawnego można niemalże to samo? Przede wszystkim to kwestia zaufania plus generalnego pojęcia, że adwokat jest tytułem, który jest wiązany z kimś doświadczonym i dobrze kompetentnym w temacie prawa. Istotne jest dodatkowo to, iż jako adwokat możesz występować w sprawie każdego typu, czyli karnych, rodzinnych lub gospodarczych. Radca prawny natomiast zaledwie w sprawach cywilnych czy gospodarczych. Wyraźnie w związku z tym wskazane jest przedsięwziąć potrzebne środki, żeby pozyskać odpowiednie wykształcenie oraz przede wszystkim doświadczenie w funkcyj adwokata. Dzięki temu nie będziesz mógł uskarżać się na nudę zaś klienci będą w pełni Ci ufali i polecali następne ciekawe sprawy.