Menu

Adwokaci oraz radcy prawni

6 września 2016 - Radca prawny
Adwokaci oraz radcy prawni

Aktualnie duża większość osób korzysta z porad adwokatów oraz radców prawnych. Niestety na ogół nie każdy z nas wie, czym w istocie różnią się tego rodzaju specjalności.

Warto pamiętać, iż radca prawny jest prawnikiem udzielającym pomocy prawnej wszelkim podmiotom gospodarczym. Również świadczy usługi jednostkom organizacyjnym, a także po prostu osobom fizycznym. Praca radcy prawnego polega zwłaszcza na udzielaniu porad prawnych. Niemniej zajmuje się również sporządzaniem przeróżnych opinii prawnych, jak też opracowywaniem aktów projektów prawnych. Reprezentuje także przez urzędami czy sądami. Radca prawny w naszym kraju rozpoczął działalność w 1961 roku, gdy Rada Ministrów ogłosiła konkretną uchwałę dotyczącą obsługi prawnej istniejących przedsiębiorstw i tym samym określiła ramy działania tego rodzaju specjalistów.

Z kolei adwokat wykonuje nieco inna działalność niż wspomniany wcześniej radca prawny. Przede wszystkim świadczona przez niego pomoc prawna polega w szczególności na dostarczaniu porad prawnych oraz formułowaniu konkretnych opinii prawnych. Często tego typu obrońcy sądowi są także odpowiedzialni za opracowywanie projektów aktów prawnych, a także reprezentują klientów przed wszelkimi sądami oraz urzędami. Prognozuje się, iż w Polsce tego typu zawód aktualnie jest wykonywany przez około 14 000 osób.

Sprawą, z którą najczęściej wiele osób udaje się do tego rodzaju specjalistów jest sprawa o odszkodowania. Zazwyczaj są to sytuacje, w jakich wiele osób ponosi uszczerbek na zdrowiu na skutek wypadku samochodowego. Jednakże nie mniej często wielu ludzi decyduje się na przedłożenie wniosku o odszkodowanie z powodu przykładowo błędnie wykonanej operacji, bądź nawet na skutek pośliźnięcia się na chodniku. Warto wiedzieć, że gdy jesteśmy ofiarami wypadku, bez problemu możemy wygrać tego rodzaju sprawę. Jednak musimy znaleźć odpowiedniego prawnika, który pomoże nam sporządzić wymagane wnioski i skompletować dokumentację.

Współcześnie wielu ludzi oraz również i całych przedsiębiorstw korzysta z usług adwokatów oraz radców prawnych, jeśli sami nie są w stanie uporać się z zagadnieniami prawnymi. Są to dzisiaj niezwykle popularne zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym.